Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Zaman içinde diş renginde bozulmalar ve kararmalar meydana gelebilir. Özellikle sigara, kahve ve çay gibi şeylerin tüketilmesi bu durumu hızlandırmaktadır. Dişlerin eski beyazlığına ulaşmasını sağlayacak en etkili yöntem ise diş beyazlatma tedavisi olmaktadır. Bu tedavinin uygulanmasıyla, diş yapısı eskisinden daha beyaz ve sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. Maliyeti oldukça düşük olan bu yöntemleri her yaş uygulayabilir. Bu yöntem uygulandığında oldukça etkili sonuçların çıktığı görülmüştür. Ama bu işlem kalıcı olarak devam eden bir görüntü sunmaz. Bu yüzden düzenli olarak yapılması gerekir. Bu işlemin uygulanma sıklığı ise 6 ayda bir olacak şekilde devam etmelidir. Dişler bu şekilde daha sağlıklı ve beyaz görülmüş olur. Diş beyazlatma yöntemleri diş renginde bozulma yaşayan kişilere özel olarak belirlenmektedir. Bu yüzden farklı teknikleri bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında kişinin yapısına uygun olan seçilerek, tedaviye başlanır.

Kimyasal Diş Beyazlatma:

Bleaching yani kimyasal diş beyazlatma yöntemi olarak bilinen bu tedavi, en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmaktadır. Ankara’da ağız ve diş sağlığı polinikliği yerlerinde sıkça tercih edilen bu yöntemde diş beyazlatmak için bir jel kullanılır. Bu jel dişler için özel olarak hazırlanan kalıplar kullanılarak, dişlere uygulanmaktadır. Kimyasal bir yöntem olduğundan diş yapısına olumsuz etkiler verebilmektedir. Diş minelerine karşı bu tarz etkileri olan kimyasal diş beyazlatma yöntemi bu yüzden dikkatli şekilde kullanılmalıdır. Bu yüzden bu kimyasal jellerin mutlaka uzman doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Fototermal Diş Beyazlatma:

Bu diş beyazlatma yöntemi yapımı sırasında da beyazlatıcı jel kullanılmaktadır. Ama bu yöntemin bleaching yönteminden farkları bulunmaktadır. Bu yöntemde jelin uygulanmasından sonra, yüksek enerjili ışın kullanılır. Bu şekilde diş beyazlatması uygulanmış olacaktır. Bu yöntemde de oldukça etkili sonuçlar alındığı bilinmektedir.

Fotokimyasal Diş Beyazlatma:

Bu yöntemde ise beyazlatma jeli, lazer ve UV lambası kullanılarak uygulanmaktadır. Bu ışıkların kullanımı ile beyazlatıcı jelin etkileri dişlerde görülmeye başlayacaktır.  Oldukça iyi sonuçlar veren bu yöntemle, dişlerin oldukça beyaz bir görünüm aldığı bilinmektedir. Dişlere zarar vermeyen fotokimyasal diş beyazlatma yönteminde, yanma riski bulunmamaktadır. Bu sayede güvenilir şekilde diş beyazlatma işlemi gerçekleşmektedir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nasıl Uygulanmaktadır?

diş beyazlatma tedavisiAnkara’da bu diş beyazlatma yöntemleri doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Ayrıca belirlenecek yönteme ise kişinin ağız yapısına bakılarak karar verilmektedir. Bu sayede kişi için en uygun diş beyazlatma yöntemi seçilmiş olur. Dişlerinde çürük olanlar ve diğer diş sorunları bulunanlar için gereken temizlik işlemleri uygulanmaktadır. Bu sayede diş beyazlatma yöntemine geçilmiş olacaktır. Bu yöntemler uygulanma açısından farklı yöntemlere ayrılmaktadır. Ofis ortamında uygulanan diş beyazlatma yönteminde, kişiler öncelikle muayene olurlar. Ardından beyazlatıcı jel uygulanan dişler, yüksek ışın teknolojisiyle beyazlatılır. Bu sayede bu işlem oldukça hızlı bir şekilde tamamlanmış olacaktır. Ayrıca ev ortamında da diş beyazlatma yöntemi uygulanabilmektedir. Bunun için ise doktor kontrolü gereklidir.

Ev ortamında diş beyazlatma işleminin yapılabilmesi için ise, gereken ağız kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde bu yönteme geçilmektedir. Ağız kontrolü yapılarak, sorunsuz bir ağız yapısı elde edilir. Ardından dişlere uygulanmak üzere jel kullanılacaktır. Doktor tarafından kişiye özel yapılan ağızlık ile jelin kullanımı sağlanır. Bu işlemin ise en fazla 6 gün sonra istenilen beyazlığa ulaştırması beklenir. Bu tercih edilen yöntemin iyi sonuçlara ulaşması için, kesintisiz olarak kullanılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde istenilen sonuçlara ulaşılabilir. Dişlerin durumu ve yapısı, diş beyazlatma süresini uzatabilen şeylerden biri olarak sayılmaktadır. Bu yüzden kişilerin diş beyazlatma işlemi süresi, kişiden kişiye göre farklılık gösteren şeylerden biri olmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *