SEO Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Seo kelimesinin kısaca açılımı “Arama Motoru Optimizasyonu”dur. Web sitelere, arama motorlarında kendilerini tanıtabilmek ve daha üst sıralarda çıkabilmek adına yapılan çalışmaya seo çalışması da denilebilmektedir. Yapılan seo çalışmasının siteye ne denli faydalı olduğunu ve ne gibi yerlerde sorunlar olduğunu öğrenmeye yarayan çalışmaya da seo analiz çalışması denilmektedir. Bu analiz için çeşitli sistemlerin sunmuş olduğu birçok imkan vardır. Ayrıca istanbulseo.net – seo uzmanı gibi firmalar da seo analizleri yaparak kurumsal müşterilerine yardımcı olmaya çalışmaktadır.

Sitenize seo analizi yapmak oldukça verimli bir işlem olacaktır. Seo analizi yapan sistemler, sizin sitenizin seo konusunda ne gibi eksikleri olduğunu, ne gibi noktaların geliştirilmesi gerektiğini, arama motorlarında ki sıralamanızı ve daha birçok veriyi sizlere sunarlar. Bu veriler ışığında çalışma yaptığınız sitenin eksiklerinizi hemen giderebilme ve anında sonuç alabilme imkanınız olmaktadır. Seo analizi, kişinin kendi başına yapabilmesi için oldukça zor bir işlemdir. Bu işlem için gerekli sistemleri kullanmak her zaman faydalı olacaktır.

Seo Analiz Çeşitleri

Seo analizi oldukça kapsamlı bir konudur. Bu nedenle seo analiz çeşitleri ikiye ayrılmaktadır.  İlk olarak iç seo analizi ön planda tutulmaktadır. İç seo analizde sitenizin genel durumu, ne gibi eksiklerin olduğunu ve yeterlilik derecesi gibi birçok analiz yapılmaktadır. Sitenizin gelişimi açısından da oldukça faydalıdır. Dış seo analizi ise sitenizin anahtar kelime sıralaması, anahtar kelime yoğunluğu ve backlink durumu gibi birçok noktada site geliştiricilerine destek vermektedir.

web siteleri için seo analizi

İç Seo Analizi ve İç Seo Analizi Yapan Sistemler

Seo analiz çeşitlerinden biri olan iç seo analizi, sitenizin genel durumu hakkındaki en açık bilgileri veren en önemli seo analiz çeşididir. Bu analiz çeşidi, sitenizin içerik durumundan tutunda birçok noktasında kadar düzenleme yapmanız için yol gösteren önemli bir analiz sekmesidir.  İç seo analizine yardımcı olacak birçok sistem vardır. PageSpeed Insights, Mobile Friendly, W3C ve çeşitli webmaster sitelerinin sunmuş olduğu analiz sistemleri, site içi seo analizi yapan sistemler arasında en çok tercih edilen sistemlerdir.

Dış Seo Analizi ve Dış Seo Analizi Yapan Sistemler

Sitenizin dışarıdan arama motorlarına ne kadar sempatik göründüğüne dair önemli bilgiler sunan dış seo analizi, sitenizde anahtar kelimelerin nerelerde ve ne zaman kullanılacağını, backlink kullanım çeşitlerini, site sayfalarında ki hataları, arama motorunda ki sıralamalarınızı ve hedef kelime sıralamanızı, en iyi şekilde analiz eden seo analiz çeşididir. Dış seo analizine yardımcı olan birçok seçenek mevcuttur. Searchmetrics, Ahrefs, Moz, Raven tools, Semrush, Majestic, Link Researc Tools, Google Keyword Planner, Google Analytics, Google Webmaster Tools, Yandex Metrica ve Bing Webmaster Tools gibi birçok dış seo analizi sağlayan sistem vardır.

Ne Sıklıkla Seo Analizi Yapılmalıdır?

Seo analiz sıklığı, aslında sizin zamanınıza ve imkanlarınıza göre değişebilmektedir. Siteniz ile çok ilgilenebiliyor ve sürekli olarak kontrol ediyorsanız, haftada 1 seo analizi yaparak düzenlemeler sağlamanız oldukça sağlıklı olacaktır. Ancak sitenizle her zaman ilgilenemiyor ve belirli zaman periyotlarında, kısıtlı zamanlarda ilgilenebiliyorsanız, ayda 1 defa olarak bu süreci esnetebilir ve bu verilere dayalı bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *