SEO Danışmanı Olmak İçin Neler Bilmek Gerekiyor?

İnternet sitelerinin popülerliğini üst sıralarda tutmak için SEO çalışmaları yapan kimseler SEO danışmanı olarak adlandırılmaktadır. Bu iş için İzmir’de özel bir okul okumaya gerek bulunmamaktadır. Ancak kendinizi sürekli bir şekilde geliştirerek ve gelişmeleri de yakından takip ederek sizler de SEO danışmanlığı yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Ancak SEO danışmanı mutlaka bilinmesi gereken şeyler bulunmaktadır. işte bunları sizlere yazımız içerisinde teker teker aktaracağız.

SEO Çalışmalarının ve Arama Motorlarının Mantalitesi

Öncelikle SEO çalışmalarının arama motorlarının gözüne girmek için yapılan çalışmalar olduğunu bir SEO danışmanının bilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda arama motorlarının nelere önem verdiğini ve nelerin zararlı olarak nitelendirildiğini bilmek gerekmektedir. Bu sayede netice alabilmek daha kolay olacaktır.

Teknik Bilgi ve Donanım

Bir SEO danışmanı web sitesi ile alakalı her şeyi bilmese de genel itibariyle hakim olmalı bilmediği noktaları da öğrenmeye hevesli olmalıdır. Bu kapsamda bir internet sitesinin kurulumundan SEO çalışmaları yapılmasına kadar olan her aşaması hakkında iyi bir bilgi birikimi olması gerekmektedir.

Özgün Çalışma Yeteneği

Bir SEO danışmanında bulunması gereken özellikler arasından birisi de özgün olabilmesidir. Bu kapsamda herkesin sahip olduğu bilgilere hakim olacak ancak diğerlerinin göremediği noktaları da görme yeteneğine sahip olacaktır. Bu sayede taklit eden değil taklit edilen birisi olmak SEO danışmanlarının özellikleri arasında olmalıdır.

SEO Uygulamaları Yapabilme

Bir SEO danışmanı gerek site içi gerekse de site dışı SEO çalışmalarını başarıyla gerçekleştirebilmelidir. Bu kapsamda SEO uyumlu içerik oluşturma, site yükleme hızı, anahtar kelime kullanımı, site dizaynının yapılması gibi hususlar SEO danışmanı tarafından site içi SEO çalışmaları gereğince yapılabilmelidir.

Bunun yanı sıra sosyal medya hesaplarının etkin kullanımı, backlink alımı, reklam verme gibi hususlar da site dışı SEO çalışmaları kapsamında etkin bir şekilde yapılmalıdır.

SEO Araçları Kullanabilme

SEO çalışmalarını iyi bir şekilde yapabilmek için ilk olarak birtakım istatistiki verilere vakıf olmak gerekmektedir. Bu sayede hangi konular üzerine eğilmek gerektiği ya da hangi alanların iyi bir şekilde tatbik edildiği gibi hususlar tespit edilecektir. Bu kapsamda birbirinden farklı araçlar bulunmaktadır. Google Search Console ve Google Analytcs bunların başlarında gelmektedir.

Bu araçlar arama motorları tarafından da sağlandığı gibi diğer siteler tarafından da sağlanabilmektedir. Bu araçlar ücretli olabileceği gibi ücretsiz de olabilmektedir. Sizler de eğer bir SEO danışmanı ile anlaşacaksanız ya da SEO danışmanı olmaya karar verdiyseniz bunların bilgi dağarcığı içerisinde olmasına dikkat ediniz.

Organik Çalışma

Dijital ortamda hile ile yol kat etmek hızlı bir şekilde olabilmektedir. Ancak her ne kadar hızlı olsa da kalıcı olmamaktadır. Zira bu durum arama motorları tarafından cezalandırılmaktadır. Bu sebeple SEO danışmanı olmak istiyorsanız ya da SEO danışmanı ile çalışmak istiyorsanız tüm bu bahsettiğimiz konulara hakim olmanız gerekmektedir.

Eğer İzmir’de bir SEO danışmanlığı hizmeti almak istiyorsanız da www.seoizmir.net web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *