Tüp Bebek Nasıl Yapılır ve Yapım Aşamaları Nelerdir?

Evimizin neşesi olan çocuklarımız maalesef her zaman normal yollar ile dünyaya gelememektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte bu duruma karşı yardımcı üreme teknikleri olarak adlandırılan metotlar ile çocuk sahibi olmak hayal değildir.  Bu yöntemlerden günümüzde en çok bilinen ve yaygın olarak tercih edilen tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavi merkezlerinin kadrosunda kadın hastalıkları konusunda uzman doktorlar, ürologlar, tıp genetiği uzmanları, psikologlar, embriyologlar ve hemşireler yer almaktadır.

Tüp Bebek Kararı Ne Zaman Alınmalıdır ve Hangi Tetkikler Yapılır

Çiftlerin düzenli ve hiçbir korunma yöntemi kullanmadan bir yıl içerisinde çocuk sahibi olamadığı durumlarda bir tüp bebek tedavi merkezine gitmeleri ve tahlil yaptırmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Tüp bebek tedavisinin öncesinde ilk olarak erkeklere tetkikler yapılmaktadır. Bu tetkiklerden ilk olarak yapılacak olan “sperm sayımı” olarak ta bilinen “spermiyogram” tahlilidir. Bu tahlil neticesinde sperm hücrelerinin renk, koku, viskozite (akışkanlığı) ve sperm hareketliliği, sayısı, canlılık oranı gibi kriterler değerlendirilir. Bayanlarda ise rahim filmi ve hormon tahlili istenir. Çekilecek rahim filmine göre karnın iç bölgesine bakılan laparoskopi denilen muayene uygulanır.

Tüp Bebek Yönteminin Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Kadınların vücudunda üretilen yumurtanın laboratuar ortamına özel iğne sayesinde vücut dışına alınması işlemi ile başlar. Bu aşamadan sonra erkekten alınan sperm laboratuar ortamında dölleme işlemi sağlanır. Bayanların adetlerinin ikinci ve ya üçüncü günü bu işlem gerçekleştirilmekte ve 8-10 günlük sürmektedir. Bu süre boyunca kan tahlili ve ultrason ile gelişim izlenmektedir. Çatlama iğnesi ile yumurtalar olgunlaştırılmakta ve bu aşamadan sonra geçen 35 saat içerisinde çatlama olmadan yumurtalar anestezi altında toplanmaktadır. Erkekten alınan numuneler mastürbasyon yöntemi ile verilemediği durumlarda operasyon ile alınabilir. Teknolojinin çok fazla geliştiği günümüzde tek bir canlı sperm hücresine sahip olsanız bile o hücre ile gebeliği gerçekleştirecek numune alınabilmektedir.  Embriyolar bu aşamadan sonra 2-5 gün süre ile laboratuar ortamında değerlendirilir. Sağlıklı görülen embriyolar acısız bir yöntem ile bayanların vücuduna nakledilmektedir. Dondurulmuş embriyolar ile geleceğe dönük çocuk sahibi olma planlarınızı da yerine getirebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Destekler

Tüp bebek merkezleri özel hastaneler olması sayesinde oldukça hijyenik ve yenilikçe tesislerdir. Bu merkezlerdeki doktor kadroları da bunu sadece iş olarak görmeyen insanlardır. Doktorlarımız tüp bebeğin dünyaya yeni bir yaşam getirmenin mucizesine sahip olduğunun bilincindedir.  Merkeze girdiğiniz andan itibaren tesislerdeki tüm çalışanlar sizi kucağınızda bebeğiniz ile görecekleri günün mutluluğunu aradıklarını hissettireceklerdir. Bu özel hastane olmanın dışında tamamen dünyaya gelecek yeni yaşamın mucizesinin getirdiği bulaşıcı bir duygu gibi etrafınızdaki insanlardan size de geçecektir. Moral ve motivasyon açısından olumlu yaklaştığınız sürece tüp bebek tedavisi çok büyük bir ihtimal ile olumlu sonuç verecektir. Bebeğiniz laboratuar ortamında yapılan gen testleri ile sağlıklı olduğu büyük ölçüde teyit edilmesi tüp bebek yönteminin bir diğer güzel özelliğidir.

Tüp bebek uygulamasıyla ilgili daha fazla bilgi için www.cyprustupbebek.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *